Ana SayfaİpucuVPN'ler nasıl çalışır ve neden telefonunuzda buna ihtiyacınız vardır?

VPN’ler nasıl çalışır ve neden telefonunuzda buna ihtiyacınız vardır?

-

Valheim Büyük Güncellemesi Mistlands İle Geldi!

Günümüzün popüler oyunlarından biri olan Valheim çıktığı andan itibaren oldukça ilgi gören bir oyun haline...

Akıllı telefonlar, çoğumuzun iş, oyun ve aradaki her şey için başvurduğu ana cihaz haline gelen cep boyutunda bilgisayarlardır. Akıllı telefonlarımız ayrıca bireyler olarak bize özgü kişisel bilgileri de içerir. Bu özel verileri meraklı gözlerden korumak çok önemlidir. Bir VPN hizmetini en iyi Android telefonlardan biriyle birleştirmek, web’de daha güvenli bir şekilde gezinmenizi sağlar.

Bu kılavuzda VPN’in ne olduğunu, neden telefonunuzda kullanmanız gerektiğini ve günlük çevrimiçi etkinliklerinizde gezinirken sizi nasıl güvende tutabileceğini ele alıyoruz.

Sanal özel ağ (VPN) nedir ve nasıl çalışır?

İnternet servis sağlayıcınız (ISS) size internete erişmenizi sağlayan İnternet Protokolü (IP) adresi olarak bilinen benzersiz bir numara verir. Ancak, bu numara kullanılarak çevrimiçi faaliyetleriniz fiziksel ev adresinize kadar izlenebilir. İSS’niz varsayılan olarak yaptığınız her şeyi görebilir, bu da gizlilikle ilgili kaygılar için pek iyi değildir. Bir sanal özel ağ (VPN) hizmeti, sizi gözetlemelerini engeller. Bir VPN, evinizin IP adresini gizler ve verilerinizi bir tünel aracılığıyla şifreler. ISP’niz bile çevrimiçi olarak ne yaptığınızı bilmeyecek.

Bir VPN’ye bağlanıldığında, ilk web trafiği, istemcinizin veya cihazınızın kimliğini uzak sunucu konumuyla doğrulayarak yolculuğuna başlar. Bu veriler, kullandığınız güvenlik protokolüne göre şifrelenir, uzak sunucuya ve genel web’e gönderilir. Gerçek ev IP adresiniz, VPN hizmetinden veya sağlayıcısından alınan yeni adres kullanılarak sahte veya gizlenmiştir. Çevrimiçi gezinirken sizinle uzak VPN sunucusu arasında şifrelenmiş veri paketleri gönderildiğinden, ne olursa olsun güvende kalırsınız. Bu sürecin tamamına genellikle VPN tünelleme denir.

Bugün mevcut olan en yaygın VPN güvenlik protokolleri nelerdir?

Bugün piyasada VPN hizmetleri ve sağlayıcıları için bazıları kendi açısından benzersiz olan çeşitli güvenlik protokolleri mevcuttur. Aşağıdaki bölümde, karşılaşabileceğiniz en yaygın olanlardan birkaçını kısaca tartışacağız. Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdakilere göz atın.

OpenVPN

OpenVPN, 2001 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana birçok VPN hizmeti ve sağlayıcısı için başvurulacak standart olmuştur. Bugün bile, OpenVPN dünya çapında en iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılan protokollerden biridir. Adından da anlaşılacağı gibi, tüm büyük platformlar ve cihazlardaki herkes tarafından yüksek oranda erişilebilir olan güvenli bir açık kaynaklı VPN protokolüdür.

Açıkça akıllı telefonlar için oluşturulmamış olabilir. Ancak, yerel OpenVPN cihazlarınızı yönetmek için üçüncü taraf uygulamasını indirebilirsiniz. OpenVPN ayrıca işletmelerin ve özel kullanıcıların kendi kendine barındırılan VPN sunucularını ekstra donanım olmadan zahmetsizce kurmasına yardımcı olan yeni nesil bulut tabanlı bir çözüm sunar.

Wireguard

Wireguard, OpenVPN’e kıyasla daha yüksek hızlara, artırılmış güvenliğe ve daha az sistem kaynağı ek yüküne sahip yeni nesil bir açık kaynaklı VPN protokolüdür. Ancak, kutudan çıkar çıkmaz mahremiyet yerine hız ve verimlilikle inşa edildi. Wireguard, gizleme veya TCP üzerinden tünel oluşturma gibi sınırlamalar nedeniyle tüketici gizliliği odaklı pek çok seçeneği varsayılan olarak desteklemez. Boşlukları doldurmak için NordVPN gibi şirketler, Wireguard uygulamalarına benzersiz gizlilik özellikleri eklemek için özel yazılımlar kullanır. Wireguard’ı kendi VPN sunucunuzda kullanırsanız, dokunulmazsa bazı temel gizlilik özelliklerini kaçırırsınız.

NordLynx

NordLynx, yalnızca NordVPN ekibi tarafından oluşturulmuş Wireguard VPN protokolünün özel bir uygulamasıdır. Wireguard hakkında daha önce bahsedilen tüketici dostu gizlilik özelliklerinin olmaması gibi yaygın sorunlardan bahseden NordVPN, müşterilerinin VPN deneyimini geliştirmek için yola çıktı. NordLynx, kullanıcı gizlilik seçeneklerinden vazgeçmeden Wireguard ile aynı çerçeveyi kullanır. Esasen, NordVPN yeni nesil VPN protokolünü aldı ve daha da iyi hale getirdi. Çok az veya hiç ödün vermeden tek bir paket anlaşmada hız, güvenlik ve mahremiyet elde edersiniz. Bu, NordVPN hizmetini bugün kullanmak istiyorsanız NordLynx’i çok çekici bir seçenek haline getirir.

Lightway

Lightway, tüketici VPN pazarı için belirledikleri yüksek standartları karşılamak üzere ExpressVPN ekibi tarafından özel olarak oluşturulmuş bir VPN protokolüdür. Wireguard’a dayanmasa da Lightway hız, güvenlik ve gizliliğe odaklanan benzersiz bir VPN protokolüdür. Tüketici tabanlı bir VPN’den bekleyeceğiniz tüm özellikleri kapsar. ExpressVPN, Wireguard’ın kendi açısından mükemmel olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, bir VPN’in değerli olması için bu temel gizlilik özelliklerine sahip olması gerekir. Böylece ExpressVPN, şirketin ihtiyaçları ve müşterilerinin talebi ile uyumlu yeni bir VPN protokolü oluşturdu.

Ücretsiz bir VPN hizmeti kullanmaktan ne bekleyebilirsiniz?

Ücretsiz VPN hizmetlerinin genellikle, tam çevrimiçi gizlilik için günlük kullanım için onları güvenilmez kılan sınırlamaları vardır. Genellikle ne kadar veri kullanabileceğiniz konusunda aylık ücretsiz bir sınır sunarlar, bu nedenle VPN’i ne zaman ve nerede kullandığınız konusunda dikkatli olmanız gerekir. Bunun da ötesinde, hiçbir şey için ödeme yapmadığınız için VPN hizmetinin bilgilerinizi işlemesi sorgulanabilir. Çoğu kişi, kişisel verilerinizin, premium ücretli abonelik hizmetine kıyasla ücretsiz bir VPN ile kötüye kullanılma, satılma veya istismar edilme olasılığının daha yüksek olduğu konusunda hemfikirdir.

Birçok ücretsiz VPN hizmetinin ayrıca çeşitli ücretli seçenekleri vardır, ancak bu, kişisel verilerinizle her zaman güvenilir oldukları anlamına gelmeyebilir. VPN hizmetinin itibarına ve kayıt politikasına bağlı olarak, premium abonelik katmanı için ödeme yapıyor olsanız bile verilerinizi toplayabilir veya kötüye kullanabilirler. Google Play Store veya Apple Appstore’da bir gecede açılan rastgele ücretsiz VPN uygulamalarından kaçınmak da iyi bir fikirdir. Çoğu, sizin çıkarınız düşünülerek tasarlanmamıştır. Tek amaçları, siz farkında olmadan verilerinizi gizlemektir.

Peki ya premium ücretli VPN hizmetleri?

Öte yandan, premium ücretli bir VPN hizmeti, genellikle ücretsiz bir seçenekle elde ettiğinizden daha fazla benzersiz özellik sunar. Bazı örnekler, gerçek zamanlı kötü amaçlı yazılım savunmasını, sinsi izleme uygulamalarını durduran reklam engelleyicileri ve bilinen çoğu kötü amaçlı web sitesine karşı korumayı içerir. Ek olarak, premium ücretli bir VPN hizmetinin, ücretsiz bir seçeneğe kıyasla meşru bir kayıt tutmama politikasına sahip olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, günlük kullanım için mükemmel olan, çevrimiçi oldukları sürece sunucularını her zaman kullanabileceğiniz için veri sınırları hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak.

Premium ücretli bir VPN hizmeti ayrıca dünya çapında erişebileceğiniz çok çeşitli yüksek kaliteli sunuculara sahip olma eğilimindedir. Bir sunucunun yüksek trafik nedeniyle tıkandığı zamanlar olabileceğinden, ne kadar çok seçeneğiniz olursa o kadar iyidir. Bu durumda bağlantı hızınız aniden düşebilir ve kararsız hale gelebilir, bu nedenle sunucu atlamanız faydalı olacaktır. Ayrıca, Wireguard ve diğer benzersiz uygulamalar da dahil olmak üzere daha fazla VPN güvenlik protokolü seçeneğine sahip olursunuz. Örneğin, NordVPN’de NordLynx bulunurken ExpressVPN, Lightway’i sunar. Her iki protokol de ilgili müşterilerinin ihtiyaçları etrafında oluşturulmuştur.

Ücretsiz mi yoksa premium ücretli bir VPN hizmeti mi kullanmalısınız?

Her şey neye ihtiyacınız olduğuna ve akıllı telefonunuzla ne sıklıkla bir VPN kullanmayı planladığınıza bağlıdır. Bu cihazlar çevrimiçi ve her zaman bağlı olduğundan, her zaman olmasa da mümkün olduğunca çok VPN kullanmak isteyeceksiniz. Birçok saygın VPN sağlayıcısı, düşük aylık veri sınırı limitleriyle ücretsiz hizmetler sunar, ancak bu, onu her zaman aktif tutma yeteneğinizi kısıtlar. Ayrıca, kullanımları ücretsiz olduğundan, bazı VPN sağlayıcıları, verilerinizden bir şekilde kâr elde etmek için izinsiz giren reklamlar görüntüleyebilir veya göz atma geçmişinizi satabilir.

Seçim sizin, ancak ekstra avantajlardan yararlanırken kısıtlayıcı aylık veri sınırından kaçınmak için premium bir VPN hizmeti için ödeme yapmanızı öneririz. Ek gizlilik özellikleri, sunucu seçimi ve modern VPN güvenlik protokolleri ile birleştirildiğinde onu kolay bir seçim haline getirir. Tanınmış VPN hizmetlerinin çoğu, mükemmel çok yıllı abonelik indirimleri sunarak, uzun vadede ödenmesi gereken küçük bir bedeldir.

Hangi VPN hizmetini seçeceğiniz konusunda kararsızsanız, kararınızı biraz daha kolaylaştırmak için en iyi beş VPN hizmetini ele alıyoruz.

Bir VPN hizmetinin güvenli ve yasal olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bir VPN hizmetinde aranacak ilk şey, kayıt tutmama politikasıdır. Bilgilerinizin güvende olduğundan ve hiçbir noktada kötüye kullanılmayacağından emin olmanız gerekir. Bazı ülkeler veya hükümetler katı veri kaydı politikaları uygulayabilir, bu nedenle şirketin kayıt tutmama iddialarını daha ayrıntılı olarak inceleyin. VPN’nin bulunduğu konumu veya ülkeyi bulun, ardından kendi bağımsız araştırmanızı kullanarak biraz daha derine inin. Amaç, alışveriş yaptıkları ülkenin bir veri kaydı politikası gerektirip gerektirmediğini görmek.

Kayıt tutmama iddialarını doğrulamanın yanı sıra, o VPN şirketi veya hizmeti hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek isteyeceksiniz. Bu kısım için, resmi web sitelerinden uzaklaşın ve bir arama motorunu kullanarak diğer ayrıntıları keşfedin. Topluluğun geri bildirimlerine dayanarak onu kimin yönettiğini ve ne kadar güvenilir olduklarını öğrenin. Hepsinin meşruiyeti konusunda hemfikir olup olmadıklarını görmek için birden fazla üçüncü taraf makalesine ve videosuna bakmalısınız. Biraz daha fazla bilgi için Google Play Store veya Apple Appstore’daki kullanıcı tabanlı VPN uygulaması incelemelerine de göz atabilirsiniz.

Bir VPN kullanırken kişisel verileriniz hala izlenebilir mi?

Bu, genellikle yanıltıcı bir yanıtı olan ve yanlışlıkla ortalama bir kullanıcıya yanlış bir güvenlik hissi veren karmaşık bir sorudur. Bir VPN, internet trafiğinizi şifreleyebilir ve tarama oturumunuzu bir dereceye kadar gizli tutabilir. Ancak, sizi her şeyden korumaz. Örneğin, web sitesi tanımlama bilgileri, reklam izleyicileri ve sosyal medyada paylaştığınız bilgiler tarafından dolaylı olarak izlenmeye devam edebilirsiniz. Gerçek kişisel bilgilerinize bağlı ne kadar çok çevrimiçi hesapta oturum açarsanız, bu verilerin istenmeyen bir üçüncü taraf varlık tarafından izlenmesi, satılması veya çalınması olasılığınız o kadar yüksek olur.

Saygın ve iyi tasarlanmış bir VPN, internet trafiğinizi şifreli tutarak yapması gerekeni yapar. Bununla birlikte, bir VPN’nin sizi koruyamayacağı her şey için güvenli çevrimiçi tarama alışkanlıkları uygulamak yine de kullanıcının sorumluluğundadır. Ayrıca, çevrimiçi hesaplarımızı ve kişisel bilgilerimizi zarardan korumak için bu büyük teknoloji şirketlerine ve web sitelerine güveniyoruz. Yine de veri ihlalleri ve fidye yazılımları son zamanlarda kontrolümüz dışında artış gösteriyor. Bu nedenle, VPN olsun veya olmasın, özel verileriniz bazen sizin izniniz veya bilginiz olmadan sizden alınabilir.

Genel olarak, bir VPN internet trafiğinizi şifreleyebilir ve tarama faaliyetlerinizi genel web’deki diğerlerinden bir dereceye kadar gizli tutabilir. ISP’niz de ne yaptığınızı söyleyemeyecektir. Yalnızca bir VPN kullandığınızı görebilirler. Bu, ISP’niz tarafından size verilen benzersiz IP adresi tarafından izlenmeden web’de gezinmenizi ve internete bağlı cihazları kullanmanızı sağlar. Hangi bilgileri çevrimiçi yaptığınız, hangi bağlantıları veya web sitelerini ziyaret ettiğiniz ve kişisel hayatınızın ne kadarını sosyal medyada yabancılarla paylaştığınız konusunda dikkatli olun.

Bir VPN ile kullanabileceğiniz bazı güvenli çevrimiçi tarama alışkanlıkları nelerdir?

Hiçbir VPN güvenliği, kişisel bilgilerinize bağlanabilecek özel ayrıntıları çevrimiçi paylaşmaktan sizi koruyamaz. İnsanlar genellikle bir VPN kullanırken bunu gözden kaçırır. Hareketlerinizi düşünmeden sizi koruyan sihirli bir deynek değildir. VPN kullanıcıları, açık web’de serbestçe gezinirken yine de dikkatli olmalıdır. Premium abonelik sunan VPN şirketleri veya hizmetleri de bunu her zaman belirtmez. Favori VPN sağlayıcınızı kullanırken çeşitli güvenli çevrimiçi tarama alışkanlıklarını birleştirirseniz burada endişelenecek bir şey yok.

AnonyTun VPN

Kişisel yaşamınızda kullanabileceğiniz güvenli çevrimiçi gezinme alışkanlıklarına bazı örnekler nelerdir? Yeni başlayanlar için, şifrelenmemiş ve güvensiz olarak işaretlenmiş web sitelerinden kaçının. Web tarayıcıları sizi bu konuda uyarmakta harikadır, ancak yine de siteden manuel olarak çıkmanız gerekir. Aynı zamanda istenmeyen aramaların, e-postaların veya metin mesajlarının kurbanı olmayın. Kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, büyük ihtimalle gerçek değildir. Bazı VPN hizmetlerinde, sizi bu yaygın dolandırıcılıklardan tanıyıp koruyan özellikler bulunur.

Ayrıca çevrimiçi güvenliğinizi daha da koruyabilecek iki faktörlü kimlik doğrulamaya (2FA) değinmek istiyoruz. Bu durumda, VPN hesabınızın güçlü bir birincil şifreye sahip olduğundan ve 2FA’nın etkinleştirildiğinden emin olmalısınız. Bir VPN, web trafiğinizi şifreleyebilir. Ancak, VPN hesabınız hala saldırıya açık. 2FA aktif olduğunda, siz veya herhangi biri hesaba giriş yapmadan önce rastgele bir şifre gireceksiniz. Kişisel ve özel bilgilerinizi güvende tutmak için mümkün olduğunca çok sayıda çevrimiçi hesap için 2FA kullanmalısınız.

Akıllı telefon konum izleme özelliklerine sahip bir VPN kullanmaya ne dersiniz?

Akıllı telefonlar, yaklaşık veya kesin konumunuzu izlemek için kullanılabilen yerleşik GPS işlevine sahiptir. Bir VPN, web trafiğinizi yalnızca bir IP adresi aracılığıyla şifreleyebilir, bu nedenle GPS, sizi koruyabileceği kapsamın dışındadır. Bir uygulama sizden istediğinde ona konum erişimi verdiğinizi varsayalım. GPS koordinatları IP adresinizi geçersiz kılacağı için bir VPN burada size yardımcı olamaz. Yine de, bir VPN kullanırken GPS verilerinizi yanıltmanın veya taklit etmenin, size her iki dünyanın da en iyisini vermenin yolları vardır.

Telefonunuzda GPS’i, önce koordinatlarınızı taklit etmeden kullanmak, gerçek konum bilgilerinizi ortaya çıkaracaktır. Bir not olarak, Android ve iOS, bugün akıllı telefonlarımızda konum takibi konusunda geçmişe göre daha fazla kullanıcı kontrolü sunuyor. Artık yüklü her uygulama için konum isteklerini reddedebilir veya kabul edebiliriz. Artık konum verilerimize her zaman sınırsız erişim yok. Bu ileriye doğru atılmış önemli bir adım, ancak Google ve Apple’ın gelecekte de akıllı telefon konum tabanlı güvenlik özelliklerini iyileştirmeye devam etmesini bekleyebiliriz.

Güvenlik amaçları dışında bir VPN kullanmanın başka bir nedeni var mı?

Birçok kullanıcı, gizlilik ve güvenlik özellikleri için büyük olasılıkla bir VPN hizmeti kullanır. Yine de, başka bir popüler sebep onları çekici kılıyor. Çoğu akış hizmeti, belirli bir ülkenin dışında yaşıyorsanız görüntülenemeyen benzersiz içerikler sunar. Kişisel IP adresinizi taklit etmek veya taklit etmek için bir VPN kullanmak, daha önce izleyemediğiniz bu programların çoğuna anında erişmenizi sağlayabilir. Bazı kullanıcılar güvenlikle daha az ilgilenir ve kendi ülkeleri dışında içerik akışıyla daha çok ilgilenir. Onlar için bir VPN’in ek güvenlik özellikleri memnuniyetle karşılanan bir bonus olacaktır.

Akıllı telefonunuzda bir VPN kullanmak, internet trafiğinizi güvenli ve emniyetli tutabilir

Bir VPN, ilk kez kullananlar için karmaşık olabilir, ancak içerdiği hafif öğrenme eğrisi, çabaya değer. VPN’ler ayrıca internette gezinme deneyiminizi güvence altına almak için çeşitli yararlı gizlilik özellikleri sağlar. Web trafiğinizi şifrelerler ve IP adresinizi gizlerler, ancak sizi her şeyden korumazlar. Bireyler olarak, çevrimiçi olarak herhangi bir şey söylediğimizde, yaptığımızda veya yayınladığımızda güvenli gezinme alışkanlıklarına uyma sorumluluğunu taşıyoruz. Kişisel verilerimizi bir VPN ile bile tamamen koruyamayız. Ancak, her zaman elimizden geleni korumak için gerekli adımları atmalıyız.

VPN hizmetleri veya uygulamaları her zaman kullanıcı dostu değildir. Bir VPN kullanırken bilmek isteyeceğiniz diğer benzersiz özellikler hakkında bilgi edinmek için yararlı VPN başlangıç kılavuzumuza göz atın.

-- Reklam --

I.G.I. Origins Oynanış Fragmanı Yayınlandı!

Günümüzde birden çok oyun bulunmakta bu oyunlar arasında aksiyon oyunlarının yeri oldukça ayrıdır. Oldukça büyük bir kitleye sahip olan...

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz