Ana SayfaSosyal MedyaWhatsApp, Kullanıcıların Birbirlerine Para Gönderebileceği Özelliğini Yayınladı

WhatsApp, Kullanıcıların Birbirlerine Para Gönderebileceği Özelliğini Yayınladı

WhatsApp ile para gönderme devri başladı. Artık anlık mesajlaşma uygulaması aynı zamanda bankamız. Peki, para gönderme özelliğini nasıl kullanırız?

-

OnePlus, iki yeni PC monitörünü duyurdu

OnePlus, 12 Aralık'ta Hindistan'da iki yeni oyun monitörünü piyasaya süreceğini duyurdu.İki modelden biri, 27 inçlik...

Facebook son olarak yayınladığı alışveriş özellikleri ile dikkat çekti. Instagram’a ve ana uygulamaya eklenen alışveriş özelliği, butik hesapların işini çok kolaylaştırdı ama bunlardan daha çok konuşulacak olan bir yeniliğe daha imza atıldı. Bu yenilikle beraber WhatsApp’a para gönderme özelliği eklendi.

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp için para gönderme özelliği sessiz sedasız test edilen bir özellikti ve ipuçları elde edilmiş olsa da para gönderme sistemi hakkında açık bir bilgiye varılamamıştı. Üzerinde çalışıldığı bilinen bu özellik, yaklaşık 1 ay kadar öncesinde ise duyuruldu ve nasıl kullanılacağı ortaya çıktı.

WhatsApp Para Gonderme

WhatsApp Para Gönderme Özelliği Hangi Ülkelerde Yayınlandı? Nasıl Kullanılıyor?

Yeni özellik ilk olarak pilot seçim yapılan bölgeler de kullanıma açıldı. Bu bölgeler arasında ilk sırada Brezilya var. Burada yapılan denemelerin başarılı olması ve kullanıcıların yeni özelliğe alışmasıyla beraber, para gönderme tüm dünyaya aktif edilecek. Peki, ya bu özellik şu an nasıl kullanılıyor?

İlginizi Çekebilir: Telefonda Durduk Yere Reklam Çıkıyor

Bu özellik için Facebook Brezilya’da ki finans kurumlarıyla ortak çalıştı. Ortak çalışmanın sonucunda varılan karar, kullanıcıların kredi ya da banka kartlarını WhatsApp hesaplarına tanımlamak oldu.

WhatsApp Para Gonderme

Yani sistemi kullanabilmek için önce WhatsApp hesabına bir kredi kartı ya da banka kartının tanımlanması gerekiyor.

Banka kartı ya da kredi kartı tanımlama işlemini para gönderme sırasında da yapabiliyorsunuz. Bu bilgiyi de verdikten sonra geçelim WhatsApp ile para gönderme işleminin nasıl yapılacağına. Sınırlı da olsa yayınlanan bir özellik olduğu için adım adım ilerleyeceğiz.

  • Uygulamayı açarak para göndermek istediniz kişi ile görüşme penceresini açın.
  • Ataç işaretine tıklayın.
  • Özelliğin kullanıldığı ülkelerde “Ödemeler” şeklinde bir bölüm bulunacak. Buraya girin.
  • Göndermek istediğiniz miktarı girin.
  • Gönder butonuna basınca ödeme yöntemi eklemeniz istenecek.
  • “Ödeme yöntemi ekle” deyin ve Facebook Pay destekli ödeme yönteminizi girin.
  • Ödeme bilgilerine geçmeden önce, kullanım şartlarını kabul etmeniz istenecek. Kullanım şartlarını kabul edin.
  • Facebook Pay PIN girişi yapın ve girdiğini şifreyi bir daha girerek onaylayın.
  • Doğrulama yapmanızın ardından, ödeme yapacağınız kart için bilgileri doldurmanız gerekiyor ve kartı hesabınıza ekliyorsunuz. Kartı onaylıyorsunuz.
  • İşlemin son aşamasında parayı göndermeniz yeterli oluyor. Artık kullanıcı sizin göndermiş olduğunu parayı çekebiliyor. Şimdilik Facebook Pay üzerinden işleyen sistemin, zamanla farklı destekler alması da olası.

WhatsApp para gönderme sistemi şu an ülkemizde açık değil ama açıldığı zamanda bu şekilde kullanılacak. Söz konusu özellikte parayı gönderdiğiniz zaman, kişi ile görüşme ekranınızda bunun hakkında bilgi verileceğini de ekleyelim.

Şöyle ki bilgi ekranında gönderdiğiniz miktar ve sanki mesaj atmış gibi duracak. Test görselinde de bu kısmı görebilirsiniz. Tabii ki bu özellik yayınlanana kadar bazı değişikliklere uğrayabilir, yenilenebilir ve farklı artıları olabilir.

WhatsApp Para Gonderme

Para Gönderme Özelliği Ülkemize Ne Zaman Gelir?

Bu kısmı çok merak ettiğinizi düşünüyoruz ama ne yazık ki bu kısım hakkında bilgi veremiyoruz. Çünkü özellik çok sınırlı bir şekilde kullanımda. Birkaç bölge dışında kullanılmıyor. Fakat böyle büyük özellikler genelde yavaş yavaş dağılıyor bunu da biliyoruz.

Ülkemizde de sistemin kullanılması için daha uzun bir yol var. Bankaların desteklemesi lazım ve ödeme sistemi için anlaşmaların yapılması lazım. Tüm bunlar bir süreç. WhatsApp bu süreci ne kadar hızlı ilerletir bilmek pek mümkün olmadığı için para gönderme özelliğinin ülkemizde de ne zaman açılacağını söyleyemiyoruz. Ayrıca tekrar belirtelim. Kullanıma açılmış olsa bile şartlardan dolayı bazı farklılıklar getirebilir.

-- Reklam --

Netflix mobil uygulamasına yedi yeni oyun geliyor

Netflix, Android ve iOS için mobil uygulamasında oyun portföyünü istikrarlı bir şekilde genişletiyor ve kataloğa yedi yeni ekleme var....

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz