Ana SayfaİpucuAkıllı telefonunuzun kamera modülünde OIS ve EIS hakkında bilmeniz gereken her şey

Akıllı telefonunuzun kamera modülünde OIS ve EIS hakkında bilmeniz gereken her şey

-

Tangra LH1, Tesla Semi’ye Meydan Okumaya Geliyor!

Terraline tamamen yeni bir şirket olmayabilir, daha önce Solo Gelişmiş Araç Teknolojileri olarak biliniyordu. Şirket,...

En yüksek bütçeli Android telefonlar arasında neredeyse aynı özellik tablosuna sahip olan akıllı telefon şirketleri, tekliflerini rakiplerinden farklı kılmak için yazılım ve kameralara bakıyor. Şirketin donattığı kamera ve megapiksel sayısına göz atmak yerine, ana kameradaki sabitleme türü gibi önemli ayrıntıları kontrol edin. OIS, EIS, sensör kaydırmalı sabitleme ve gimble kamera gibi terimler kağıt üzerinde benzer görünebilir, ancak maliyet, işlev ve akıllı telefon fotoğrafçılığı üzerindeki genel etkisi açısından farklılık gösterir.

OIS (optik görüntü sabitleme), EIS (elektronik görüntü sabitleme) veya başka herhangi bir sistem olsun, ana görevleri görüntü ve video çekimlerini sabitlemektir. Sabitleme olmadan, görüntüler bulanık görünebilir (özellikle düşük ışıkta) ve videolar biraz titrek görünebilir.

Telefonunuzda neden OIS veya EIS’ye ihtiyacınız var?

Hafif bir el sıkışma, telefonunuzun kamerası ışığı yakalamak için deklanşörü açtığında son görüntüyü bulanıklaştırabilir. Daha fazla ışık yakalamak için kamera deklanşörü uzun süre açık kaldığından, karanlıkta çekim yaptığınızda daha görünür hale gelir. Kameranızı sabitlemek için bir tripod veya monopod kullanabilirsiniz, ancak bu elverişsizdir ve herkesin yanınızda taşıması için geçerli bir seçenek değildir. El sıkışmalarını telafi etmek için bir stabilizasyon sisteminin devreye girdiği yer burasıdır.

Her stabilizasyon sistemi eşit olarak oluşturulmaz ve kullanılmaz. OIS bir donanım çözümüdür, EIS ise istikrarlı sonuçlar sağlamak için yazılım ve CPU gücüne güvenir. Huawei gibi OEM’ler, daha iyi görünen fotoğraflar ve videolar üretmek için AI kullanan EIS’nin bir parçası olan AIS (yapay görüntü sabitleme) sunar.

Optik görüntü sabitleme (OIS)

OIS tabanlı bir kamera çözümü, kamera merceğini veya sensörü hareket ettirmek için telefonun jiroskopuna ve küçük motorlarına dayanır. Ana kamera merceği bir eksen boyunca hareket edecek şekilde yerleştirilmiştir. Sola ve sağa veya yukarı ve aşağı kaydırmak için iki eksenli bir hareket olabilir. Üst düzey bir kamera sistemi, kamera merceğini dört yönde de hareket ettirmek için dört eksenli OIS‘ye sahiptir.

Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra

Örneğin, telefonunuzu tutup sağa hareket ettirirseniz, OIS sistemi kamera merceğini karşı tarafa hareket ettirerek sarsıntıyı telafi eder. Bir jiroskop kullanarak hareketi algılar ve elektromıknatıslar ve sensörler kullanarak merceği kaydırır.

OIS bir donanım çözümüdür ve görüntüleri veya videoları sabitlemek için herhangi bir yazılım hilesi gerektirmez. EIS’de, jöle etkisi yaratan videolarda doğal olmayan bir sabitleme efekti fark edebilirsiniz. OIS donanımlı bir kamerada durum böyle değil.

Elektronik görüntü sabitleme (EIS)

EIS, fiziksel donanımı atlar ve yazılım hileleri kullanarak OIS ile aynı şeyi yapmaya çalışır. İşlem, el hareketlerini algılamak ve her kareyi birbirine hizalamak için telefonunuzun ivmeölçerini kullanır. Kamera merceği veya sensör EIS ile hareket etmediğinden, her bir kareyi yakalamak çok daha hızlıdır.

Google Pixel 7 Pro

EIS, görüntüyü alır ve sensörden daha büyük hale getirmek için yakınlaştırır. Yazılım, iyileştirmeler aramak için görüntüyü tarar. EIS, bir kamera sarsıntısı algılarsa, bulanık çekimleri ortadan kaldırmak için görüntüyü ters yönde hareket ettirir. EIS, kareleri yeniden konumlandırmayı, yakınlaştırmayı veya kırpmayı içerdiğinden, sonuçların kalitesi düşük olabilir. Sistem, yazılım ayarına dayanır ve gelecekteki yazılım güncellemeleriyle geliştirilebilir.

EIS, video çekerken kullanışlıdır. Video çekerken hareket ettiğiniz yönü tahmin eder ve sonraki vardiyayı buna göre ayarlar. Uygulama, çok daha akıcı bir videoyla sonuçlanır. EIS, bir videodaki ana konuyu algılamak ve odağı kilitlemek için yapay zekayı kullanır. Bazen, genellikle jöle etkisi olarak bilinen doğal olmayan distorsiyona neden olur.

Gimble stabilizasyonu

Vivo, telefonlarında gimble benzeri kamera sabitleme kullanan başlıca Android telefon üreticilerinden biridir. Pürüzsüz videolar ve kaliteli düşük ışıklı görüntüler sunmak için temel olarak güçlendirilmiş bir optik stabilizasyondur. Gimble kamera sabitleme, ses bobinleri tarafından yönetilen manyetik bir çerçeveye sahiptir. Kulağa geleneksel bir OIS sistemine benziyor olsa da, gimble kameradaki çift top süspansiyonu, diğer telefonlardaki standart OIS kurulumunun üç katı olan, her biri 3 dereceye kadar X ekseni ve Y ekseni hareketlerini mümkün kılar.

Vivo X90 Pro

Gimble kamera modülü daha fazla kalınlık taşır ve ekstra yüzey alanı gerektirir. Düşük kaliteli veya orta sınıf akıllı telefonlarda genellikle bu tür karmaşık kamera kurulumlarını görmezsiniz. Şirketler bunu üst düzey amiral gemisi telefonlar için ayırıyor. Samsung ve Google gibi daha fazla OEM’in pahalı tekliflerinde gimble kameraları keşfettiğini görmek istiyoruz.

Sensör kaydırmalı stabilizasyon

Apple‘ın en yeni iPhone modelleri, Android rakiplerine kıyasla daha iyi video kayıt özelliklerine sahiptir. Böyle bir başarının sırrı, sensör kaydırmalı stabilizasyondur.

Apple, iPhone 14 Pro (Max) kamera sallanması için bir düzeltmenin önümüzdeki hafta geleceğini söylüyor
Apple iPhone 14 Pro

Çoğu OEM, lens ünitesini hareket ettirmek veya yüzdürmek için bir OIS sistemi geliştirir. Apple, iPhone 13 Pro Max ve iPhone 14 serisinde daha iyi sonuçlar için kamera sensörünü hareket ettiren sensör kaydırmalı sabitleme kullanır. OIS, lensi saniyede 1.000 defaya kadar hareket ettirebilirken, sensör kaydırmalı sabitleme sensörün etrafında saniyede 5.000 defaya kadar hareket eder. Teknik olarak sensör kaydırmalı stabilizasyon, standart bir OIS’den daha iyidir ve üstün sonuçlar verir. Samsung da bu fikiri benimsedi ancak Galaxy S22 serisinde bunu kullanmadı.

OIS ve EIS: Maliyet ve mevcut teklifler

EIS ekstra donanım gerektirmez ve kamera modülü hafif ve uygun maliyetlidir. Sistem esas olarak düşük kaliteli akıllı telefonlarda bulunur. Uygulama, yazılım ayarına bağlıdır ve nihai sonuçlar üreticiden üreticiye farklılık gösterebilir. Örneğin Google, birinci nesil Pixel’de yalnızca EIS kullandı ve fotoğrafçılık cephesinde ne kadar iyi sonuçlandığını hepimiz biliyoruz.

OIS, modern akıllı telefonlarda olması gereken bir özelliktir. Samsung, OnePlus ve Google’ın sunduğu çoğu orta sınıf teklif, ana kamerada bir OIS ile birlikte gelir. OIS, kameraya daha fazla ağırlık ekler ve daha pahalıdır.

Samsung Galaxy S22 Ultra gibi üst düzey akıllı telefonlarda, yakınlaştırmalı çekimlerde sabit sonuçlar için bir telefoto kameranın yanı sıra ana donanımda OIS donanımı bulunur. Çin’in önde gelen OEM’lerinden biri olan Vivo, karmaşık, ağır, pahalı ve geleneksel OIS sistemlerinden daha etkili olan gimble kamera sabitleme sistemi kullanıyor.

Bu günlerde, amiral gemisi tekliflerinin çoğu, çok yönlü bir çözüm sunmak için hem OIS hem de EIS’yi birleştiren hibrit görüntü sabitlemeye (HIS) sahiptir. Bir tane edinmek istiyorsanız, sizin için en iyi Android telefonu seçmek üzere satın alma kılavuzumuza bakın.

Bulanık görüntülere ve titreyen videolara elveda deyin

Çarpıcı anılar yakaladıktan sonra, onları sosyal medyaya yüklemeden önce en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanın. Çoğu zaman öne bakan bir kamera kullanmayı tercih ediyorsanız, daha iyi selfie’ler çekmek için özel ipuçlarımıza göz atın.

-- Reklam --

WhatsApp Muadili Uygulamalar 2023

Mesajlaşma uygulamalarının pandemi sırasında her zamankinden daha önemli olduğu kanıtlandı, bu nedenle onlardan vazgeçmek artık söz konusu değil. İster...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz