Android 13: En iyi erişilebilirlik özellikleri

Android, tüm dünyada çeşitli cihazlarda kullanılmaktadır. Android’i herkes için kullanılabilir hale getirmek için Google, işletim sisteminin erişilebilirliğini iyileştiren özellikler eklemeye odaklandı. Bu özellikleri favori Android telefonlarımıza eklemek, çok daha fazla kişinin Android’in sunduklarından yararlanmasını sağlar. Android 13’ün Google Pixel 7, Pixel 7 Pro ve birçok Samsung cihazında piyasaya sürülmesi, kendisinden önceki 12 Android sürümünün kapsamlı listesine daha da fazla erişilebilirlik özelliği ekledi. Belirli bir sıralama olmaksızın, Android 13’teki en iyi erişilebilirlik özelliklerini burada bulabilirsiniz.

Sesli açıklama tüm uygulamalarda mevcuttur

Android 13, tüm uygulamalardaki öğelerin sesli açıklamasına izin veren sistem çapında bir özellik sundu. Bu özellik, uygulamadan gelen sesin doğal duraklamaları sırasında cihazınızın ekranında neler olup bittiğine dair sözlü bir açıklama sağlar. Bu özellik, desteklenen filmlerde ve şovlarda olup bitenler hakkında bağlam sağlar ve görme bozukluğu olanlar için içerik tüketim deneyimini iyileştirir. Bu seçeneği etkinleştirmek için:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Aşağı kaydırın ve Erişilebilirlik bölümüne dokunun.
 3. Ses bölümüne ilerleyin.
 4. Sesli Açıklama seçeneğini bulun ve anahtarı açık konuma getirin.

Bu seçeneği değiştirdiğinizde, uygulamalarınızdan herhangi birinde bu özellikten yararlanabileceksiniz.

Android 13 nihayet kullanıma hazır braille ekranlarını destekliyor

Yakın tarihli bir basın açıklamasına göre Google, Android 13’te braille ekranlar için kullanıma hazır desteği uygulayacak. Braille ekranları, ekran içeriğinden bir braille çıktısı oluşturmak için elektromanyetik sinyalleri kullanır. Önceden, kullanıcıların braille ekranlarını bağlamak için BrailleBack adlı ek bir uygulama yüklemeleri gerekiyordu.

Android 13 artık Android’in ekran okuyucusu TalkBack aracılığıyla braille ekranlarını destekliyor. Google ayrıca braille ekranlı gezinme, ayarlar ve düzenleme kısayolları ekledi. Sistem düzeyindeki bu destek, Android cihazları görme engelli kişiler için daha kullanıcı dostu hale getirir.

Telefonunuzu TalkBack ile kullanırken sesli geri bildirim alın

TalkBack, telefon ekranını görmekte zorluk çekenler için en iyi erişilebilirlik özelliklerinden biridir. TalkBack, ekranınızdakiler için sözlü geri bildirim ve bağlam sağlar. TalkBack’i etkinleştirmek için:

 1. Ayarlar uygulamasını başlatın.
 2. Erişilebilirlik bölümünü açın.
 3. Ekran okuyucu bölümünün altında TalkBack’i seçin.
 4. TalkBack’i Kullan düğmesini açık konuma getirin.
 5. TalkBack’in cihazınızı kontrol etmesine izin vermek için İzin Ver düğmesini tıklayın.

TalkBack etkinleştirildiğinde, cihazınız ekranınızdakileri okur. TalkBack’i kullanırken cihazınızla etkileşim kurmak için:

 • Ekranınızdaki öğeler arasında hareket etmek için sola veya sağa kaydırın. Etkileşimde bulunduğunuz öğe yeşil bir kutu ile vurgulanır.
 • Etkinleştirmek veya seçmek için bir öğeye çift dokunun.
 • İçerikte gezinmek için ekranınızda iki parmağınızı sürükleyin.

Metin Değiştirme, metin boyutunu sistem genelinde artırmayı kolaylaştırır

Varsayılan metin boyutunu okumakta sorun yaşayanlar için Android 13, onu daha uygun bir boyuta değiştirmenize olanak tanır. Bu ayarlara erişmek için:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Görüntüle’yi tıklayın.
 3. Ekran bölümünün altında Ekran boyutu ve metni’ni seçin.

Bu bölümde, yazı tipini ve ekran boyutlarını değiştirebilir ve kalın ve yüksek kontrastlı metin arasında geçiş yapabilirsiniz. Tüm bu seçeneklerle, metin deneyimini telefonunuza sizin için en iyi görünürlüğü sağlayacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Büyütme, ekranınızdaki her şeyin boyutunu büyütmenizi sağlar

Büyütme, daha kolay görülmelerini sağlamak için ekrandaki öğeleri yakınlaştıran bir özelliktir. Bu özellik, ekranın tamamını veya bir kısmını yakınlaştırabilir ve siz yazarken metni büyütebilir. Büyütmeyi etkinleştirmek için:

 1. Ayarlara git.
 2. Erişilebilirlik bölümünü açın.
 3. Görüntü altında, Büyütme’yi seçin.
 4. Büyütme kısayolunun yanındaki düğmeyi açık konuma çevirin.

Artık özelliği etkinleştirmek için ekranınızda bir kısayol olacaktır. Etkin olduğunda, büyütmeyi ekranda hareket ettirmek için iki parmağınızı sürükleyin ve yakınlaştırma büyütmesini ayarlamak için iki parmağınızı sıkıştırın.

Renk ve hareket ayarları, görme bozukluğu ve nörolojik ve vestibüler rahatsızlıkları olan kişilere yardımcı olur

Görme bozukluğu veya bir tür renk körlüğü olanlar için Google, Android deneyiminizi iyileştirmeye yardımcı olacak bazı ayarlar eklemiştir. Bu özelliklere erişmek için:

 1. Ayarları aç.
 2. Aşağı kaydırın ve Erişilebilirlik bölümünü seçin.
 3. Ekran bölümünün altında Renk ve hareket’i seçin.

Ekran bölümünde, telefonunuzdaki renk deneyimini geliştirmek için mevcut özellikleri bulacaksınız.

 • Renk düzeltme: Renk düzeltme, renk körlüğü olanlar içindir. Bu bölümde, renk düzeltmeyi açıp kapatabilirsiniz. Dört renk düzeltme seçeneği vardır: ikisi kırmızı-yeşil için, biri mavi-sarı için ve biri gri tonlama için. Bölümün üst kısmındaki bir kutu bir renk seçimini gösterir, böylece her bir ayarın nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Bu özelliği düzenli olarak açıp kapatmak istiyorsanız, bir renk düzeltme kısayolu oluşturma seçeneği de vardır.
 • Rengi ters çevirme: Rengi ters çevirme, telefonlarında daha fazla kontrasta ihtiyaç duyanlara yardımcı olabilecek bir özelliktir. Ekranınızdaki tüm beyaz pikselleri siyah piksellere ve tüm siyah pikselleri beyaz piksellere dönüştürür. Bu, ekrandaki her şeyin görünümünü değiştirir, ancak bazılarının ekrandaki içeriği görmesini kolaylaştırabilir.
 • Koyu tema: Koyu tema, ekranınızdan yayılan ışık miktarını azaltmak için birçok uygulamadaki beyazları siyah veya gri olarak değiştirir. Bu özellik, fotofobi veya ışığa duyarlılığı olanlar için yararlı olabilir.
 • Animasyonları kaldır: Bu özelliği açmak, siz işletim sisteminde gezinirken sistem animasyonlarını kaldırır. Bu özellik, görsel efektlere duyarlı olanlar için harika.

Bu ayarlar, renk veya ışık hassasiyeti olanlar için Android’in kullanımını çok daha kolaylaştırır.

Gerçek zamanlı metin (RTT)

İşitme engelli, işitme güçlüğü çeken veya konuşma engeli olan kişiler, normal bir telefon görüşmesi yapmakta zorlanabilirler. RTT, kullanıcıların bir aramadaki diğer kişiyle gerçek zamanlı olarak metin yazmasına olanak tanır, böylece aramaya kolayca katılabilirler. Bu özelliği etkinleştirmek için:

 1. Ayarlar uygulamasını başlatın.
 2. Erişilebilirlik bölümüne gidin.
 3. Altyazılar altında Gerçek zamanlı metin (RTT) seçeneğine tıklayın.
 4. İhtiyaçlarınıza uygun seçeneği belirleyin.

RTT etkinken, bunu bir aramada kullanabilirsiniz. Bir aramada RTT’yi kullanırken, diğer kullanıcının yazdıklarınızı gerçek zamanlı olarak görebileceğini unutmayın. Bu, diğer kullanıcının gönderdiğiniz metinde yaptığınız düzenlemeleri veya silmeleri göreceği anlamına gelir.

Android’i ihtiyacınız olan deneyim haline getirin

Erişilebilirliği bir öncelik haline getirmek, herkesin Android’i deneyimleyebileceği anlamına gelir. Herkesin Android telefon kullanmasını kolaylaştıran, burada listelenenlerden daha fazla özellik var. Artık telefonunuzda Android 13 olduğuna göre, bugün denemeniz gereken en az değer verilen Android 13 özelliklerine göz atın.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
 • Total (0)
Karşılaştır
0