Dosyaları Android’den PC’ye veya Mac’e aktarmanın 11 basit yolu

En iyi Android telefonlar standart olarak minimum 128 GB depolama alanıyla gelse de, herkes için yeterli olmayabilir. Belki depolama alanında yer açmak için fotoğrafları yedeklemek veya telefonunuza indirdiğiniz müziği masaüstünüze taşımak istersiniz. Android’in açık ve şeffaf doğası nedeniyle, bunu yapmanın birçok yolu vardır. Bir USB kablosu, Bluetooth, üçüncü taraf bir uygulama veya yerel bir kablosuz bağlantı kullanabilirsiniz.

Bu kadar çok seçenek arasından hangisini seçmeniz gerektiği her zaman net değildir, bu nedenle dosyalarınızı bir Android telefondan Windows PC’ye veya Mac’e aktarmanın en kolay on bir yolunu göstermek için buradayız.

USB kablosu

Akıllı telefonunuzla birlikte verilen USB kablosunu kullanmak, dosyaları bilgisayarınıza bağlamanın ve aktarmanın muhtemelen en kolay yoludur. Telefonunuzda daha yeni USB Type-C to Type-C kablosu varsa ve masaüstünüzde veya dizüstü bilgisayarınızda USB-C bağlantı noktası yoksa farklı bir kabloya ihtiyacınız olabilir. Ancak, bu bir sorun değilse, iki cihaz arasında dosya taşımak için ihtiyacınız olan tek şey birlikte verilen şarj kablosu olmalıdır.

Aktarım hızı, her iki cihazda sahip olduğunuz kablo ve depolama türüne bağlıdır. Örneğin, telefonunuz eMMC depolama kullanıyorsa aktarım hızı daha yavaş, UFS ile geliyorsa daha hızlıdır. Benzer şekilde, dosyaları bir PC’deki bir SATA sürücüsüne aktarmak bir SSD’den daha uzun sürer.

Windows

Bir Windows PC’ye aktarıyorsanız, daha kolay olamazdı.

 1. USB kablosunu kullanarak telefonunuzu ve PC’nizi bağlayın.
 2. Telefonunuzda bir USB tercihi seçebileceğiniz bir bildirim veya açılır pencere göreceksiniz. Dosya aktarımı / Android Auto’nun yanındaki radyo düğmesini seçin.
 3. Bilgisayarınızda bir dosya aktarım penceresi açılır veya Dosya Gezgini aracılığıyla Bu Bilgisayar’a gitmeniz ve telefonunuzun adını taşıyan klasörü bulmanız gerekebilir.
 4. Buradan telefonunuzun içeriğine göz atabilir ve dosyaları bilgisayarınızdaki bir klasöre sürükleyebilirsiniz. Fotoğraflar genellikle Kamera > DCIM klasöründe bulunurken, indirilen dosyalar İndirilenler klasöründe olacaktır.
 5. Ayrıca bir veya daha fazla dosyayı seçip kopyalayabilir, ardından bunları bilgisayarınızdaki istediğiniz klasöre yapıştırabilirsiniz.

Mac

Dosyaları bir Mac’e aktarmak için bir USB kablosu kullanmak o kadar kolay değildir. Bunun için önce Mac’inize resmi Android Dosya Aktarımı uygulamasını yüklemeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, adımlar oldukça basittir.

 1. Telefonunuzu ve Mac’inizi USB kablosuyla bağlayın.
 2. USB tercihleri bildiriminden veya açılır penceresinden Dosya aktarımı / Android Auto’yu seçin.
 3. Android Dosya Aktarımı uygulamasını açın (otomatik olarak açılmazsa).
 4. Artık telefonunuzun içeriğine göz atabilir ve dosyaları aktarmak için Finder penceresine sürükleyebilirsiniz.

Bluetooth

Kullanışlı bir USB kablonuz yoksa dosyaları aktarmak için Bluetooth’u da kullanabilirsiniz. Ancak adil uyarı, aktarım hızları çok yavaştır, bu nedenle daha küçük boyutları aktarırken bu yöntemi kullanmak en iyisidir. Tek bir ek veya galerinizden bir fotoğraf yeterli olacaktır, ancak uzun bir video veya fotoğraflarla dolu büyük bir albüm için Bluetooth kullanmanızı önermeyiz.

 1. Telefonunuzda ve PC’nizde veya Mac’inizde Bluetooth’u etkinleştirin. Android’de, Bildirim Gölgesini aşağı çekerek Hızlı Ayarlar’dan etkinleştirin. Mac ve Windows’ta durum çubuğunda veya kontrol merkezinde Bluetooth simgesini arayın.
 2. PC’nizde veya Mac’inizde mevcut cihazları arayın. Eşleştirmek için telefonunuzu seçin.
 3. Sistem, her iki cihazda da eşleşen bir pini kontrol ederek bağlantıyı kabul etmenizi ister.
 4. Mac kullanıyorsanız, ek bir adım var. Sistem Tercihleri > Paylaşım’a gidin ve açmak için Bluetooth Paylaşımı’nı kontrol edin.
 5. Telefonunuzda aktarmak istediğiniz dosyayı veya fotoğrafı bulun. Paylaş simgesine dokunun, ardından Bluetooth’u seçin.
 6. PC’de, Görev Çubuğunuzdaki Bluetooth simgesine sağ tıklayın ve Dosya Al’a tıklayın. Ardından, paylaşımda bulunduğunuz cihazı seçin ve dosya, Belgeler klasörünüze gönderilir. Mac’te dosya, hemen erişebileceğiniz İndirilenler klasörüne gönderilir.

Microsoft Telefon Bağlantısı (Phone Link)

Telefonunuzdan Windows PC’nize bir grup fotoğraf aktarmak istiyorsanız, Microsoft’un Phone Link uygulaması (eski adıyla Telefonunuz) harika bir araçtır. Telefonunuz, Samsung Galaxy telefonlarıyla sınırlıyken, yeniden markalanan uygulama, Android OS 7.0 veya sonraki sürümleri çalıştıran tüm telefonlarla uyumludur.

 1. Telefonunuza Link to Windows uygulamasını yükleyin. Windows’un daha yeni sürümleri PC’de önceden yüklenmiş Phone Link uygulamasına sahiptir, ancak orada değilse buradan alabilirsiniz.
 2. Windows’ta Phone Link uygulamasını açın ve Android telefonunuzu QR kodu aracılığıyla bağlayın. Link to Windows Android uygulaması için gerekli izinlere izin verin.
 3. Uygulamayı kullanarak telefonunuzu PC’nizle eşleştirdikten sonra, görüntüleri aktarmak, dosyaları telefonunuzdan PC’nize veya tersi şekilde sürükleyip bırakmak kadar kolaydır. Bunu yapmak için üst kısımdaki Fotoğraflar sekmesini seçin.
 4. Phone Link uygulamasından fotoğrafları masaüstüne sürükleyip bırakın veya bir görüntüye sağ tıklayın ve içerik menüsünden Farklı kaydet’i seçin.
 5. Görüntüyü dışa aktarmak için bilgisayarınızdaki klasörü seçin.

Microsoft’un Telefon Bağlantısı dosya aktarmaktan daha fazlasını yapabilir. Bildirimlerinizi yansıtmak, arama yapmak ve daha fazlası için de kullanabilirsiniz. Güçlü Phone Link uygulamasıyla ilgili eksiksiz kılavuzumuza göz atın.

Pushbullet

Microsoft’un Windows Bağlantısı iyi tasarlanmış, ancak özellikle telefonları ve bilgisayarları arasında sık sık dosya aktarması gereken ileri düzey kullanıcılar için birçok kısıtlaması var. Burada, Pushbullet adlı üçüncü taraf bir uygulama işe yarar. İnternet bağlantınız olduğu sürece telefonunuz ile PC veya Mac arasında neredeyse her şeyi aktarabilen hepsi bir arada bir yansıtma uygulamasıdır. Nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır:

 1. Pushbullet‘i Android cihazınıza ve masaüstünüze kurun. Bir Chrome uzantısı, bir Firefox eklentisi ve bağımsız bir Windows uygulaması olarak mevcuttur.
 2. Her iki makinede de bir Google hesabı aracılığıyla oturum açın.
 3. Sol alt köşedeki İtme sekmesini seçin.
 4. Hangi cihaz veya tarayıcı ile paylaşmak istediğinizi seçin. Varsayılan olarak Tüm Cihazlar’dır ve paylaştığınız herhangi bir dosyayı Pushbullet’e bağlı herhangi bir cihazda kullanılabilir hale getirir.
 5. Dosyayı veya fotoğrafı seçmek için Ek simgesine dokunun.
 6. Bittiğinde, dosyayı aktarmak için Gönder simgesine dokunun.
 7. Dosya, indirebileceğiniz cihaz penceresinde görünür. Varsayılan olarak PC’nizin İndirilenler klasörüne gider. Unutmayın, dosya boyutu ne kadar büyükse indirme işlemi de o kadar uzun sürer.

Alternatif olarak, telefonunuzun dosyalarını görüntülemek ve oradan aktarmak için Uzak Dosyalar özelliğini kullanabilirsiniz.

Google Drive

Dosyaları paylaşmak için başka bir kolay seçenek de bulut üzerindendir. Android telefonunuzu kurmak için kullandığınız Google hesabı, varsayılan olarak 15 GB Google Drive depolama alanıyla birlikte gelir ve bir PC veya Mac’te kolayca erişilebilir olduğundan, aynı anda birden çok dosya göndermenize olanak tanır. Google Drive, her Android kullanıcısı tarafından kolayca kullanılabilir. Kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Android cihazınızda Google Drive uygulamasını açın.
 2. Sağ alt köşedeki + düğmesine tıklayın ve Yükle’ye dokunun.
 3. Listeden paylaşmak istediğiniz dosyaları seçin ve yüklenmelerini bekleyin. Bu, büyük dosyalar için biraz zaman alabilir.
 4. Masaüstü tarayıcınızda drive.google.com adresine gidin ve telefonunuzla aynı Google hesabıyla oturum açtığınızdan emin olun.
 5. Yüklediğiniz dosyalar indirilmeye hazır.

Android’den Windows’a veya Mac’e dosya aktarmak için sık sık Google Drive kullanıyorsanız, Masaüstü için Drive‘ı indirip kurun ve Google Drive’ı Dosya Yöneticisi (Windows) veya Finder (Mac) menüsüyle entegre edin. Daha fazla depolama alanı ve birinci sınıf müşteri desteğinden yararlanmak için Google One planlarından birine de yükseltebilirsiniz.

OneDrive

Tüm Microsoft 365 aboneleri 1 TB OneDrive depolama alanına sahip olur. Bulut depolama hizmeti Windows’ta yerleşiktir. Mevcut bir Microsoft 365 abonesiyseniz, dosyaları Android telefonunuzdan Windows veya Mac’e aktarmak için Google Drive yerine OneDrive’ı tercih edebilirsiniz.

 1. OneDrive uygulamasını Android telefonunuza indirin.
 2. OneDrive’ı açın ve Microsoft hesabı kimlik bilgilerinizle oturum açın.
 3. Üst kısımdaki + simgesini seçin, Yükle’ye dokunun ve dosyaları aşağıdakilerden OneDrive’a yükleyin
 4. Windows’ta Dosya Gezgini‘ni açın (Windows+E‘ye basın) ve sol kenar çubuğundan OneDrive hesabınızı seçin.
 5. Yüklediğiniz dosyalar masaüstünde kullanıma hazırdır.

Mac kullanıcıları macOS için OneDrive’ı indirebilir veya OneDrive web üzerinden erişebilir.

Snapdrop

Snapdrop, dosyaları Android’den Windows veya Mac’e aktarmak için kullanımı kolay bir yerel dosya paylaşım çözümüdür.

 1. Android telefonunuzda Snapdrop‘u indirin.
 2. Masaüstünüzde Snapdrop.net‘i ziyaret edin.
 3. Android telefonunuzu ve masaüstünüzü aynı Wi-Fi bağlantısına bağlayın. Snapdrop uygulamasını açın ve masaüstünüz görünür.
 4. Masaüstü simgesine dokunun ve aktarmak istediğiniz dosyaları seçin.
 5. Snapdrop, seçilen medya dosyalarını ve belgeleri Android telefonunuzdan masaüstüne aktarır.

Bir FTP sunucusu kullanın

Bir FTP (Dosya Aktarım Protokolü) sunucusu kurabilir ve dosyaları Android’den Windows veya Mac’e kolayca taşıyabilirsiniz. Örnek olarak Android’de Solid Explorer uygulamasını kullanıyoruz.

Windows

 1. Android’de Solid Explorer uygulamasını indirin.
 2. Sol üst köşedeki hamburger menüsüne dokunun.
 3. FTP Sunucusu‘nu seçin.
 4. Sunucu durumunun etkin olduğundan emin olun. Sunucu adresini not edin.
 5. Windows’ta Dosya Gezgini’ni başlatın.
 6. Üst kısımdaki adres çubuğuna sunucu adresini yazın. ftp://192.168.xx.xx:xxxx/ gibi görünmelidir. Ardından Enter‘a basın.
 7. Tüm telefon klasörlerinizi masaüstünde kontrol edebilirsiniz.
 8. Dosyaları Android klasörlerinden Windows’ta ilgili bir hedefe kopyalayın veya taşıyın.

Mac

 1. Mac’te Finder’ı açın.
 2. Menü çubuğunda Git’i seçin.
 3. Sunucuya Bağlan’ı seçin.
 4. Sunucu adresini yazın (yukarıdaki adımlarda gösterildiği gibi Solid Explorer uygulamasından bulun) ve Bağlan düğmesine tıklayın.
 5. Finder menüsünde Android klasörlerinizi kontrol edin. Artık bunları Mac’inize taşıyabilir veya kopyalayabilirsiniz.

Mac için OpenMTP

OpenMTP, macOS için gelişmiş bir Android Dosya Aktarımı Uygulamasıdır. Dosyaları Android’den Mac’e aktarmak için OpenMTP’yi kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • OpenMTP‘yi resmi web sitesinden Mac’inize indirin.
 • Mac’inizde OpenMTP‘yi başlatın.
 • Bir veri kablosu kullanarak Android telefonunuzu Mac’inize bağlayın.
 • Bildirim Merkezi’nden USB Tercihlerini açın. Dosya aktarımı / Android Auto‘nun yanındaki radyo düğmesini seçin.
 • OpenMTP uygulamasında görünen tüm klasörlerle Android telefon depolama alanınızı kontrol edebilirsiniz.
 • Dosyaları telefon klasöründen Mac depolama alanına sürükleyip bırakın ve aktarım işlemini tamamlayın.

Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar, Android telefonunuzdaki resimleri ve videoları bir PC veya Mac’e aktarmak için idealdir. Telefonunuzda Google Fotoğraflar yedeklemesini etkinleştirmeniz ve masaüstünde Google Fotoğraflar web’i kullanarak aynısını indirmeniz gerekir.

 1. Android telefonunuzda Google Fotoğraflar‘ı açın.
 2. Sağ üst köşedeki dairesel hesap resminize dokunun.
 3. Yedeklemeyi aç’ı seçin (medya yüklemek için yeterli Google Drive depolama alanınız olmalıdır).
 4. Telefonunuzdan medya yükledikten sonra, masaüstünüzde Google Fotoğraflar web’e gidin.
 5. Bilgisayarınıza indirmek istediğiniz fotoğraf ve videoları seçin ve Shift+D tuşlarına basın.
 6. Google Fotoğraflar, Finder (Mac) veya Dosya Gezgini (Windows) uygulamasından çıkarabileceğiniz bir zip dosyası indirir.

Google Fotoğraflar’ı öğrendikten sonra, onu bir profesyonel gibi kullanmak için en iyi ipuçlarımızı ve püf noktalarımızı okuyun.

Sharik

Sharik, Android telefonunuzdan bir Windows PC veya Mac’e dosya aktarmanın en hızlı yollarından biridir. Dosyaları Wi-Fi veya mobil erişim noktası aracılığıyla paylaşmak için açık kaynaklı, platformlar arası bir çözümdür. Aktarım işlemini tamamlamak için telefonunuz ve masaüstü bilgisayarınızın aynı Wi-Fi ağına bağlı olması gerekir.

 1. Android telefonunuzda Sharik‘i indirin.
 2. Uygulamayı açın ve ana sayfada Gönder’e dokunun.
 3. İletişim kutusundan Dosyalar’ı seçin.
 4. Bir dosya seçici menüsü açılır. Birden fazla dosya seçin.
 5. Sharik, masaüstü tarayıcınızda bir IP adresi açmanızı ister.
 6. Web tarayıcınızın adres çubuğuna IP adresini girin.
 7. Tek bir dosyaysa, tarayıcı indirme işlemini otomatik olarak başlatır. Birden çok dosya aktarırsanız, listeyi kontrol edebilir ve bunları PC’nize veya Mac’inize indirebilirsiniz.

Hile ile 100MB’lık bir videoyu aktardık ve Sharik hiç ter dökmeden işi tamamladı. Uygulamayı indirmek ve kullanmak ücretsizdir.

Dosyalarınızı anında aktarın

Bu 11r yöntem, dosyaları bir Android telefondan Windows veya Mac bilgisayarınıza aktarmanın en hızlı ve en kolay yoludur. Telefonunuzda daha fazla yer açmak istiyorsanız Android’deki önbelleği de temizleyebilirsiniz.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
 • Total (0)
Karşılaştır
0