En İyi Survival (Hayatta Kalma) Oyunları

2022 yılına kadar birçok “survival” yani hayatta kalma temalı oyunun yayımlandığı gördük. Fakat bazı oyunlar var ki hem yıllardır gözlerden düşmüyorlar – ya da gelecekte düşmeyecekler – hem de her oynandığında insanda yine aynı heyecanlı hissettiriyorlar.

İster Alien: Isolation’daki gibi anlatıyı araştırın, ister Minecraft’ta muhteşem bir üs inşa edin, iyi bir hayatta kalma oyunu, zorluklarına karşı değerli bir ödül sunar. En iyi macera oyunlarının çoğu aynı zamanda hayatta kalma oyunları olsa da, çok sayıda RPG, sanal alan ve roguelike oyun genellikle hayatta kalma mekaniklerini içerir.

Size ilgi çekici, orijinal ve ödüllendirici hayatta kalma oyunlarının bir listesini sunmak için sayısız kıyamet sonrası zombi hayatta kalma oyununu atladık. Çok fazla çeşitlilik var, bu nedenle sıradan oyunculardan zorlu hayatta kalma meraklılarına kadar herkes burada eğlenecek bir şeyler bulacak.

1 – Minecraft

survival-oyunlari

Dünyanın en ünlü ve en çok satan oyunu olma rekorunu hala elinde tutan Minecraft, küp küp grafikleriyle sadece hayatta kalmak için sizi zorlamıyor; aynı şekilde yaratıcılığınıza da ölçebileceğiniz bir platform oluşturuyor. Çevrimiçi moduyla açılan sunuculara girebilir, çevrimdışı olarak “hardcore” “survival” ve “creative” modlarını deneyebilir ve sizin için en uygun hangisiyse onu seçebilirsiniz.

2 – The Long Dark

survival-oyunlari

Eğer oyunuzda ne bir “battle royale” ne de zombi hikayeleri istiyorsanız, The Long Dark tam da size göre bir oyun! Doğaya ve beraberinde getirdiği zorlu şartlara karşı hayatta kalmaya çalıştığınız oyun sizi etkileyici kurgusuyla resmen kendine çekecek.

3 – Realm Royale

survival-oyunlari

2018’de çıkan bu oyunu Playstation 4, Xbox One, Nintendo Switch ve Microsoft Windows üzerinden oynayabiliyorsunuz. Ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz bir hayatta kalma oyunu olan Realm Soyale, “battle royale” türünde bir oyun.

4 – Fortnite Battle Royale

survival-oyunlari

Realm Royale’den bahsetmişken Fortnite Battle Royale’den bahsetmemek olmaz. Realm Royale’de oynayabileceğiniz platformlar dahil olmak üzere ek olarak Android, iOS ve Mac OS üzerinden de erişebileceğiniz bir oyun. Eğlenceli bir hayatta kalma havası estiren oyun, şu an dünyanın en popüler oyunlarından biri.

5 – The Forest

survival-oyunlari

Seyirde olduğunuz uçak eğer birden düşseydi ne yapardınız? Sizi bilemeyiz ama bu oyunda ormanın ortasında hem yamyam yerlilerden kaçıp hayatta kalmaya çalışacaksınız hem de oğlunu arayan bir karaktere bürüneceksiniz.

6 – Rust

survival-oyunlari

Bu oyuna elinizde bir taş, sağlık paketi ve meşale ile doğanın ortasında başlıyorsunuz. Yani tam olarak bir gerçek yaşam hayatta kalma oyunu. Diğer oyuncularla birlikte ittifak kurmak kadar onlarla savaşma imkânı da sunan Rust, bir farklı deyişle medeniyete ilerleyiş oyunu diyebiliriz.

7 – LifeAfter: Night Falls

survival-oyunlari

İlk olarak ücretsiz bir hayatta kalma oyunuyla başlayalım. İlk oyunumuz Life After: Night Falls. Oyun, bir salgından ötürü zombiye dönmeye başlayan insanlar arasında hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Özellikle dünyamız salgınla kavrulurken oynanabilecek, deneyimlenebilecek bir oyun.

8 – Last Day on Earth: Survival

survival-oyunlari

Zombi oyunlarıyla başladık, biraz daha öyle devam edelim. Last Day on Earth: Survival, kıyamet sonrasını ele alan zombi temalı bir “survival” oyunu. Aynı Life After: Night Falls gibi ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Hem Android’de hem de iOS’da oynanabilir.

9 – This War of Mine

survival-oyunlari

Biraz da gerçeğe dönelim. This War of Mine, 1992-1996 arasındaki Bosna Savaşı’nda gerçekleşen Saraybosna Kuşatması’ndan ilham alınarak yapılmıştır. 11 bit studios tarafından yayımlanmış bu cesur oyun, 2014 yapımı, bir savaşta kalma oyunudur.

10 – Dead Trigger 2

survival-oyunlari

iOS, Android, Web tarayıcısı ve Windows Phone’da oynanabilen, 2013 yılında piyasa sürülmüş bir mobil FPS oyunu. Oyun kendini geliştiren ve yenileyen bir yapıda olduğu için sık sık mekaniklerinde iyileşmeler görülüyor. Eğer zombilerle alakalı başka bir oyun oynamak isterseniz bu oyun da idealleriniz arasında olmalı. İyi oyunlar dileriz!

11 – Don’t Starve: Pocket Edition

Don’t Starve’ın cızırtılı hikaye kitabı görsellerinin ilginç görünümlerinde uğursuz bir ton var. Garip oranlara sahip karakterler komik görünebilir, ancak oyunun karanlık tarafı her zaman çok yakındır. Ölüm kaçınılmazken yiyecek toplayacak, kaynakları toplayacak ve hayatta kalmak için umutsuz bir çabayla ateşinizi yakmaya devam edeceksiniz.

Don’t Starve, keşfetmeyi ve deney yapmayı teşvik eder. Korkunç hikaye kitabı grafikleri, en iyi korku oyunlarına eşit bir atmosfer yaratır; Ateşiniz ilk söndüğünde, omurganızdan aşağı bir ürperti gönderecek. Ancak kısa sürede mekaniği kavrayacak ve siz farkına bile varmadan oyunun mükemmel hikayesine kendinizi kaptıracaksınız.

12 – The Bonfire: Forsaken Lands

The Bonfire: Forsaken Lands, daha rahat bir hayatta kalma oyunu tercih edenler için mükemmel. Önünüzde pek çok tehlike varken ve açlıktan ölmek sadece bir gün uzaktayken, oyunun yavaş temposu sorunları kendi hızınızda çözmenizi sağlar.

Burada hayatta kalmak için iyi bir planlama şarttır, ancak oyunun mekaniğini hızla kavrayacaksınız. Oyunu indirmek ücretsiz olsa da 6. Günden sonra devam etmek için 18,99 TL’lik uygulama içi satın alma gerektiğini unutmayın.

13 – Crashlands

Crashlands, zorlu oyun mekaniklerini çizgi filmlerin ve mizahın arkasına gizleyen neşeli bir hayatta kalma RPG’sidir. Amacınız galaktik kamyon şoförü Flux Dabes’in yabancı bir gezegene zorunlu iniş yaptıktan sonra paketlerini kurtarmasına yardım etmektir. Görevinizde canavarlarla savaşacak, seviye atlayacak, aletler yapacak ve en önemlisi yeni arkadaşlar edineceksiniz.

Crashlands, keşfetmeye ve inşa etmeye odaklanmaya yardımcı olan kullanışlı mekanikler içerir. Kendi kendini sıralayan sonsuz bir envanter, ihtiyacınız olan araçlara hızlı erişim sağlar ve temel oluşturmak hızlı ve kolaydır. Sonsuz cesur, gerçekçi hayatta kalma oyunları listesinden bir mola istiyorsanız deneyin.

14 – Terraria

Terraria, her şeyden önce keşfetmeyi vurgulayan bir sanal alan oyunudur. Terraria acele etmemenizi ve dünyayı keşfetmenizi istediği için ölüm küçük bir rahatsızlıktır. Zorlu bölüm sonu canavarları ve hayal edebileceğinizden çok daha fazla silahla dolu bu oyun, her oyunda yeni şeyler keşfetmeyi sevenler için ideal. Zorluğu artırabilseniz de, oyunun sunduğu her şeyi görmek için daha kolay bir zorlukta başlamaya değer.

Terraria, Minecraft’ın içerikten yoksun olduğunu düşünen herkes için mükemmel bir seçimdir. Acil görevler yok, bu yüzden silahlar yapmak, harika yapılar inşa etmek ve değerli eşyalar için NPC’lerle ticaret yapmak için zaman ayırın.

15 – Survive

Survive, eski metin tabanlı macera oyunlarının modern bir versiyonudur. Bir karakteri dünya çapında hareket ettirmek yerine, oyunu menülerde gezinerek ve butonlara dokunarak oynayacaksınız. Oldukça ferahlatıcı; hayatta kalma deneyimi, temel esaslarına kadar kaynatılır

Survive’da ölmek yalnızca bir yanlış karar uzağınızda olduğundan, zorlu bir zihinsel mücadeleden hoşlanan insanlar için mükemmeldir. Oyun bazen içerik açısından yetersiz gelebilir, ancak yüksek zorluk çubuğu ve çoklu sonlar, daha fazlası için geri gelmenizi sağlayacaktır.

16 – Out There: Ω Edition

Dışarıda, sizi ve uzay geminizi çevreye karşı yarıştırır. Mücadele edilecek kötü adamlar veya canavarlar yok, sadece yabancı dünyaların kaprisli kaprisleri var. Bu bir roguelike, yani öldüğünüzde oyun biter. Neyse ki, muazzam miktarda içerik, iki oynamanın aynı olmadığı anlamına gelir.

Dışarıda Kapsamlı irfan ve çeşitli ortamlarla galaksiye hayat veren tamamen sürükleyici bir deneyim var. Sadece bir şeyleri öldürmekle ilgili olmayan bir hayatta kalma oyunu istiyorsanız ve ölümden kıl payı kurtulma hissini seviyorsanız bu harika bir seçim.

17 – Mini DAYZ

DAYZ, en ünlü PC hayatta kalma oyunlarından biridir ve Mini DAYZ, mobil için yukarıdan aşağıya piksel eşdeğeridir. Mini DAYZ’de, zombiler ve yapay zekadan kurtulanlarla dolu bir çorak araziye düşüyorsunuz. Hayatta kalmak için açlığı ve susuzluğu yönetmeniz, malzemeleri toplamanız ve sağlam bir üs inşa etmeniz gerekecek.

Çevrimdışı olmasına rağmen Mini DAYZ, orijinal oyunun tüm temalarını çağrıştırır. Hayatta kalmaktan başka bir hedef yok, ancak ne kadar uzun süre dayanırsanız, daha fazla avantajın, yükseltmenin ve başarının kilidini açacaksınız. Bir devam oyunu var, ancak birçok hata ve oynanış sorunu nedeniyle önermiyoruz.

18 – Tinker Island

Tinker Island’ın oyun mekaniği nispeten basittir ve oynamaya başladığınızda bunun Survive ve metin tabanlı oyunlara benzer olduğunu fark edeceksiniz. Ancak Tinker Island, bundan sonra ne olacağını tam olarak açıklayan, kolayca sindirilebilir bir kullanıcı arayüzü sunar.

Tinker Island, oyununuzun hikaye kısmına yoğun bir vurgu yapıyor. Pek çok RPG öğesi içerir, böylece oyun boyunca aynı hayatta kalanları yükseltecek ve yöneteceksiniz. Canavarlar, bulmacalar, hazine ve daha fazlası dahil keşfedilecek çok şey var.

19 – Alien: Isolation

Piyasadaki en korkunç oyunlardan biri olan Alien: Isolation, kaosa sürüklenen bir uzay istasyonunu keşfederken sizi ünlü Alien’ın insafına bırakıyor. Oyun başlamak için yeterince korkutucu olsa da, bu oyunu öne çıkaran yapay zekadır.

Çoğu hayatta kalma oyununun mekaniği zamanla öğrenilebilir ve kullanılabilir. Alien: Isolation’da hayatta kalmak için tutarlı bir şekilde uyum sağlamanız gerekecek. Uzaylı, eylemlerinizden öğrenir, bu nedenle, tahmin etmeye başlayacağı için aynı numarayı tekrar tekrar kullanamayacaksınız. Örneğin, dolaplarda saklanmaktan hoşlanıyorsanız, Alien her seferinde doğrudan onlara doğru gelecektir. Bu listedeki diğer oyunları çok kolay buluyorsanız bunu oynayın.

Daha fazla oyun deneyin

Hayatta kalma oyunları genellikle en iyi RPG oyunlarının mekaniklerini içerir, ancak diğer birçok türden ödünç alır. Tinker Island gibi sıradan maceralardan Alien: Isolation gibi zorlu deneyimlere kadar burada herkes için bir şeyler var.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0