Samsung Galaxy S23 serisi uydu iletişim özelliği ile gelebilir

Samsung, uydu iletişimini akıllı telefonlara getirme konusunda bir kez daha Apple‘dan ilham almaya ve Amerikan şirketinin izinden gitmeye hazır görünüyor. Apple, Globalstar ile ortaklık yoluyla çalışan iPhone 14 ve iPhone 14 Pro hatlarında uydu üzerinden çalışan Acil SOS özelliğine sahip ve Samsung’un şimdi de Galaxy S23 ailesine uydu iletişimini getirmek için Iridium ile birlikte çalıştığı söyleniyor.

İridyum, ses ve veri hizmetleri sağlayan 66 güçlü bir Alçak Dünya yörünge uydu takımyıldızıdır. Samsung, son iki yıldır uydu iletişimini akıllı telefonlara getirme konusundaki teknik zorlukların üstesinden gelmek için çalışıyor ve sonunda bunu başarmış gibi görünüyor. Çünkü Galaxy S23 serisinin piyasaya sürülmesiyle birlikte uydu aracılığıyla metin mesajları ve küçük resimler (yüzlerce kbps cinsinden) gönderebileceğiniz söylentileri var.

Daha önce özel bir uydu telefonu gördüyseniz, asıl zorluk anteni küçülterek boyutunu ikiye katlamadan normal bir akıllı telefona monte edebilmekti.

Samsung, bu özelliğin Kore’deki arazi alanı küçük olduğundan ve 5G hizmetiyle çok iyi kapsandığından bu özelliğin kendi sahasında başarılı olmasını beklemiyor, ancak bunun Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Çin (özellikle altyapının çok iyi gelişmediği bölgelerde) ve Rusya’da gerçek bir başarı olabileceğini düşünüyor.

Önceki sızıntılara ve söylentilere göre Galaxy S23 ailesi, Qualcomm’un yakın zamanda piyasaya sürdüğü Snapdragon 8 Gen 2 yonga setinin daha yüksek bir sürümünü özel olarak kullanacak ve lansman Şubat ayının ilk haftasında gerçekleşecek.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0