Ana SayfaAndroid HaberleriSamsung One UI 5'teki yenilikler

Samsung One UI 5’teki yenilikler

Samsung'un Android 13 tabanlı One UI 5 arayüzü çeşitli özellikler ve iyileştirmeler içeriyor.

-

240W Şarjlı Realme GT Neo5 9 Şubat’ta Geliyor!

Realme, GT Neo5'in 240 W hızlı şarj özelliğine sahip ilk akıllı telefon olacağını doğruladı ve...

Samsung‘un amiral gemisi ve premium cihazları, piyasadaki en iyi Android telefonlar arasındadır. Şirketin One UI arayüzü, geliştirilmiş bir UI/UX deneyimi sunduğu için Galaxy cihazlarının başarısının arkasındaki temel nedendir. Android 13 tabanlı One UI 5, dış görünümün bir sonraki büyük sürümüdür.

Aşağıda, tüm uyumlu Samsung Galaxy telefonları ve tabletleri için en iyi One UI 5 özelliklerine ve değişikliklerine detaylı bir bakış yer almaktadır.

Daha Derin Materyal You entegrasyonu

Geçen yıl One UI 4 ile Samsung, Android 12’nin Material You design ve dinamik temasını entegre etti. Bununla birlikte, renk paleti değişiklikleri tüm UI öğelerine uygulanmadığından, uygulanması yarım yamalak hissettirdi. One UI 5’te artık durum böyle değil, çünkü renk değişiklikleri hacim seçici de dahil olmak üzere tüm sistemde uygulanıyor.

Geliştirilmiş Dinamik tema motoru

Google Pixel telefonlardaki Android 13 gibi, Samsung da genişletilmiş renk desteğiyle dinamik tema motorunu geliştirdi. Uygulanan duvar kağıdına bağlı olarak 16 adede kadar önceden ayarlanmış renk teması sağlar. Veya dört adet iki tonlu seçenek dahil olmak üzere 12 temel renk seçeneği arasından seçim yapabilirsiniz.

Yine de Pixel telefonların aksine Samsung, One UI 5’te renk paletinin devre dışı bırakılmasına izin veriyor. Duvar kağıdı tabanlı tema motorunun hayranı değilseniz, devre dışı bırakabilirsiniz.

Ek olarak, en son dış görünüm sürümüyle Samsung, uygulama simgesi temasını üçüncü taraf uygulamalarına genişletti. One UI 4’te bu, birinci taraf uygulamalarla sınırlıydı. One UI 5’te dinamik bir tema uygulamak, uygulama simgeleri de temalı olduğundan daha tutarlı bir deneyim sunar. Bu, Samsung’un dış görünümünde sorunsuz bir şekilde benimsediği başka bir Android 13 değişikliği.

Daha akıcı sistem animasyonları ve efektleri

Samsung, One UI 5’teki sistem animasyonlarını ve geçişleri eskisinden daha akıcı hale getirmek için ince ayar yaptı. Ana ekranda, hızlı ayarlar panelinde ve diğer UI öğelerinde arka plan bulanıklığı, daha iyi bir deneyim için daha parlak renkler kullanır.

Daha kolay kilit ekranı özelleştirmesi

Samsung, iOS 16’dan ilham aldı ve One UI 5’te kilit ekranı özelleştirmeyi kolaylaştırdı. Kilit ekranına uzun basarak düzenleme moduna girebilirsiniz. Buradan kilit ekranı saatinin yerleşimini ve görünümünü özelleştirebilir, bildirimlerin nasıl görüneceğini özelleştirebilir ve iletişim bilgilerinizi ekleyebilirsiniz.

Kilit ekranı özelleştirme seçeneklerinin hiçbiri yeni değil. Ayrıca One UI 4’ün bir parçasıydılar, ancak One UI 5 ile Samsung, düzenlemeyi kolaylaştırdı.

Geliştirilmiş widget sistemi

Samsung, One UI 4.1’de widget stacking özelliğini tanıttı. One UI 5, kullanılabilirliği iyileştirmek için uygulamasında daha fazla ince ayar yaptı. Daha önce, parçacık seçiciden Smart Widget kısmını ve ardından boyutunu seçtiniz ve onu ana ekrana eklediniz. Bundan sonra, Smart Widget’a uzun basmanız ve bir araya getirmek istediğiniz widget’ları seçmeniz gerekiyordu. Tüm süreç hantal ve gereksiz yere karmaşıktı.

Samsung, “Akıllı Widget’lar” konseptini kaldırarak One UI 5’te işleri kolaylaştırıyor. Bunun yerine, ana ekranda bir widget’a uzun basın, Stack oluştur seçeneğine dokunun ve üst üste koymak istediğiniz widget’ları seçin.

Yeni çoklu görev hareketleri

Gelişmiş bir çoklu görev deneyimi için Samsung, One UI 5’e iki deneysel hareket ekledi. Bunlar, Labs girişiminin bir parçasıdır, bu nedenle bunlara erişmek için Ayarlar menüsünü derinlemesine incelemeniz gerekir.

İki yeni ekleme göreceğiniz Ayarlar > Gelişmiş özellikler > Laboratuvarlar’a gidin: Pop-up görünüm için kaydırın ve bölünmüş ekran için kaydırın. İlk hareketle, ekranın sağ üst köşesinden ortaya doğru kaydırarak bir uygulamayı pencereli modda açabilirsiniz. İkinci hareket, ekranın altından iki parmakla yukarı kaydırma eylemiyle bölünmüş ekran modunu hızlı bir şekilde tetiklemenizi sağlar. Bu hareketler, bir Good Lock modülü aracılığıyla One UI 4’te mevcuttu.

Galeri uygulamasında metin tanıma

One UI 5’te Samsung, Galeri uygulamasının optik karakter tanıma (OCR) özelliklerini ön plana çıkarıyor. Uygulama bir fotoğrafta metin algıladığında sağ alt köşede bir T simgesi görünür. Dokunduğunuzda, daha sonra kopyalayabileceğiniz veya paylaşabileceğiniz metni vurgular.

Bu özellik, Galeri uygulamasının One UI 4 yapısında da bulunur, ancak yalnızca Bixby Vision aracılığıyla erişilebilir. Ayrıca bu özelliği iPhone’larda da görmüş olabilirsiniz.

Gizlilik merkezi

Samsung, One UI 5’teki Güvenlik ve gizlilik bölümünü tamamen yeniden tasarladı. Oynanacak yeni özellikler yok ancak şirketin yaklaşımı Pixel telefonlarda gördüğünüze benziyor. Telefonunuzun güvenlik durumuna ve zayıf noktaları veya sorunları çözmek için neler yapabileceğinize ilişkin eksiksiz bir genel bakış sağlamayı amaçlar.

Güvenlik ve Gizlilik, One UI 4’teki iki farklı alt menüdür.

Özel çağrı arka planları

Belirli kişiler için One UI 5’te özel arama arka planları ayarlayabilirsiniz. Samsung, önceki One UI sürümlerinde arama arka planlarının değiştirilmesine izin verdi, ancak siz yerleşik seçenekle sınırlıydınız. One UI 5’te, kişi bazında istediğiniz bir görüntüyü seçebilirsiniz.

Düzeltilmiş bildirim paneli

One UI 5, bildirim gölgesine bazı küçük ince ayarlar getiriyor. Uygulama simgeleri daha belirgin bir şekilde gösterilir, böylece bildirimin gönderildiği uygulamayı hızlı bir şekilde tanımlayabilirsiniz.

Kamera uygulamasındaki Pro modu geliştirmeleri

Samsung, farklı seçeneklerin anlaşılmasını kolaylaştırmak için Pro modunun Kamera uygulamasındaki arayüzünü ince ayar yaptı. Bu modda vizörde bir histogram da görünür, böylece ışık dağılımını bir bakışta daha iyi anlayabilirsiniz.

Kamera uygulaması ayarlarında yeni bir Filigran seçeneği göreceksiniz. Çektiğiniz fotoğraflara otomatik olarak filigran ekler. Cihaz adını, özel metni veya tarih ve saati ekleyebilirsiniz. Samsung ayrıca filigranın yazı tipini ve hizalamasını özelleştirmenizi sağlar.

Samsung Klavye geliştirmeleri

Samsung’un One UI 5’teki yerleşik klavyesi, resimlerden metin çıkarma yeteneği kazandı. Bir ekran görüntüsü alabilir ve diğer uygulamalara yapıştırmak için ondan metin kopyalayabilirsiniz. Ek olarak, 88 yeni emoji ve 10 yeni animasyon desteği var. Yerleşimini yeniden düzenlemek için klavyede bir emoji, çıkartma veya başka bir düğmeyi bile basılı tutabilirsiniz.

Samsung DeX’in görev çubuğunda bulucu desteği

Geliştirilmiş performansın yanı sıra, One UI 5’teki Samsung DeX, görev çubuğuyla ilgili bazı iyileştirmeler elde etti. Görev çubuğundaki bir arama düğmesi, kişiler, uygulamalar, dosyalar ve daha fazlası dahil olmak üzere sistem genelinde arama yapmak için Finder’ı getirir. Bu düğmeyi Görev Çubuğu ayarlarından devre dışı bırakabilirsiniz.

Modlar ve Rutinler

Bixby Rutinleri, One UI 5’te Modlar ve Rutinler olarak yeniden adlandırıldı. Ön ayarlı rutinlerin daha kolay keşfedilmesi, güçlü yeni Uyku modu ve aktif rutinlerinizi bir bakışta görebilme özelliği ile artık daha akıllı ve daha güçlü.

Rutinler artık daha fazla koşulu ve eylemi de destekliyor, böylece Uçak modu veya Mobil etkin nokta kullanıldığında bunları otomatik olarak tetikleyebilirsiniz. Benzer şekilde Rutinler, gerektiğinde otomatik olarak bir uygulama çifti açmak için kullanılabilir.

One UI 5 ve Android 13 birbirini mükemmel şekilde tamamlar

One UI 5, Android 13’ü temel aldığından Android 13’ün tüm yeni özelliklerini de içerir. Buna uygulama başına dil ayarları, uygulamalar için katılım bildirimleri ve daha fazlası dahildir. Bilmeniz gereken en iyi Android 13 özelliklerine göz atın.

-- Reklam --

Playstation Plus Şubat Ayı Ücretsiz Oyunları Belli Oldu!

Günümüzün en ünlü oyun devlerinden biri olan Playstation yeni yıla girerken rakiplerinden geri kalmamak için muhteşem bir kampanya başlatmayı...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz